منوی اصلی
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 139036
بازديدکنندگان امروز: 591
کل بازديدکنندگان: 2298325
بازديدکنندگان آنلاين: 1
زمان بارگزاري صفحه: 0.8750 ثانيه
اخبار > نمک هیمالیا


  چاپ        ارسال به دوست

نمک هیمالیا

 امروزه علم با سرعت در حال پیشرفت است پیشرفتی که باعث کشف محصولاتی جدید و نوین شده است که استفاده از این محصولات در زندگی امروزی بشر بسیار فایده دارد.

اما بعد از مدتی استفاده از این تکنولوژی‌های پیشرفته، دانشمندان خطرات استفاده از این تکنولوژی‌ها را درک و شروع به مطالعات جدید برای استفاده بهینه از طبیعت کردند. زیرا طبیعت همواره در خدمت بشر بوده و خواهد بود. پایه و اساس این تحقیقات، توجه به عناصر اصلی و اولیه حیات و کشف خواص آنها می باشد.

این جریان سرآغاز علمی نو و تازه بود. پایه و اساس این تحقیقات، توجه به عناصر اصلی و اولیه  حیات و کشف خواص آنها می باشد. در این میان نمک طبیعی و اصل هیمالیا(The Original Himalayan Salt) از ارزش فوق العاده‌ای برخوردار است.

نمک طبیعی اولین و قدیمی ترین ماده ضدعفونی کننده تاریخ بشر است. در چهل سال گذشته، دانشمندان بسیاری در آزمایشگاه‌های مجهز، مسؤلیت بررسی و تحقیقات مختلف در این زمینه را به عهده گرفتند که حاصل آن تولید و ساخت محصولات متعددی گردد.

در پي تابش مداوم و بي وقفه خورشيد بر سطح اقيانوس اوليه کره زمين (Dead sea)آب اين اقيانوس تبخير شد و انرژي پتانسيل خورشيد در ذرات نمک طبيعي به جاي ماند. در پي فعاليت‌هاي زمين شناختي، رشته کوه‌هاي هيماليا پديد آمدند و ذرات نمک در اثر فشار و نيروهاي فوق العاده به زنجيره‌هاي خالص و بلورين تبديل شدند و در لابلاي ساختار کوه‌هاي هيماليا باقي ماندند.

این نمک از کوهپایه‌های هیمالیا به دست می‌آید و اساسا نوعی از نمک دریایی فسیل شده است. این نمک حاوی کلسیم، منیزیم، پتاسیم، مس و آهن است. علت رنگ صورتی این نمک به دلیل مواد معدنی و بیشتر از همه، آهن موجود در آن است. این نمک از دیگر نمک‌ها گران‌تر است، اما خالص تر از بقیه بوده و برای بدن مفیدتر می‌باشد.

مصرف كنندگان، سنگ نمك هيماليايي را با نام Halite نيز مي‌شناسند. هاليت، بهترين و كامل ترين شكل از نمك كريستالي است كه در پاكستان بيشتر يافت مي‌شود.

بلور نمک هيماليا چيزي فراتر از نمک‌هاي آشپزخانه متداول يا همان کلريد سديم است. اين نمک علاوه بر کلريد سديم، حاوي ۸۴ نوع ماده معدني مي باشد. نمک هيماليا از معادن نمک کوهستان‌هاي کهن هيماليا گرفته شده است. نمک هيماليا يک نمک طبيعي و کامل است که ساختار کاملا بلورين دارد و به همين دليل براي متابوليز آن هيچ انرژي اضافي صرف نمي‌شود و تنها نمکي است که تا کنون بعد از ميليونه‌ا سال با اين ويژگي‌ها روي کره زمين کشف شده است. این نمک را می‌توان برای طعم دار کردن غذاها استفاده کرده و آن را جایگزین نمک‌های متداول آشپزخانه کرد.

به طور کلي بلورهاي نمک متداول آشپزخانه از هم ديگر جدا هستند و همگي مرده‌اند. از اين رو بدن انسان براي متابوليسم اين بلورها بايد انرژي فوق العاده‌اي را صرف کند. رسوبات نمک در بدن نيز به همين شکل جدا از هم باقي مي‌مانند .ساختار بلورين نمک دريايي بي نظم و جدا از هم است و به علت همين بي نظمي، اين بلورها براي بدن انسان قابل جذب نيستند و بدن انرژي زيادي را صرف متابوليسم آنها مي‌کند. ولي در مقايسه با نمک متداول آشپزخانه کمي ساختار منظم تري دارد. ولي شبکه بلورين اين نوع نمک نيز بسيار کوچک است.

اما در مقابل شبکه زيباي بلورين در نمک اصل هيماليا نشانگر تعادل در ساختار شبکه بلور آن است. بلورها هيچگونه زاويه و ناهنجاري ندارند و از هم جدا نيستند و در يک حالت کاملا منظم قرار گرفته‌اند. اين امر نشانگر سهولت در متابوليسم مواد معدني در بدن است. اين بلور سرشار از زندگي است. هنگامي که اين نمک خورده مي شود بلافاصله تاثير انرژي حياتي‌اش را روي بدن اعمال کرده و از اين رو در متابوليسم آن هيچ انرژي از بدن انسان هدر نخواهد رفت.

نمک آشپزخانه از ۵/۹۷% کلريد سديم و ۵/۲% مواد شيميايي مثل يد و ساير مواد جاذب تشکيل شده است. نمک آشپزخانه در دماي بيش از ۶۴۸ درجه سانتي گراد خشک مي شود، اين فرايند ساختارهاي شيميايي طبيعي نمک را از بين مي برد.

نمک امروزه در همه جا از جمله منازل، رستوران‌ها و غذاهاي آماده به وفور يافت مي شود، در حالي‌که فاقد هر گونه ارزش غذايي است. نمکي که تمام ساختار طبيعي اش را از دست داده و تبديل به کلريد سديم شده، بدن ما اين نمک را به عنوان سمي بيگانه مي شناسد. هنگامي که افراد نمک متداول آشپزخانه مي خورند بدن قادر به هضم آن در يک روند طبيعي و سالم نيست، در نتيجه اين امر منجر به تورم بافت ها، جمع شدن آب و فشار خون بالا مي شود. علاوه بر اين، بلور نمک پردازش شده حاوي هيچ انرژي نمي باشد چرا که تمام ذراتش از هم جدا شده اند. بدن براي متابوليز اين نمک مرده بايد انرژي بسيار زيادي را صرف کند و تلاش کند تا مايعات بدن را در حد تعادل نگه دارد. آب هاي بدن نيز جهت خنثي کردن اين کلريد سديم غير طبيعي به سمت سلول‌هاي ديگر به حرکت در مي آيند. مطالعات نشان داده که بدن براي متابوليز هر گرم نمک معمولي آشپزخانه بيست مرتبه آب سلولي صرف مي کند تا کلريد سديم را خنثي کند. اين امر موجب بروز سلوليت، جمع شدگي آب در بافت ها، رماتيسم، آرتروز، نقرس، سنگ مثانه و کليه مي شود.

بدن انسان روزانه مقدار اندکي نمک نياز دارد (حدود ۱/۰ گرم)، ولي اغلب اوقات با وجود مصرف زياد نمک، بدن همچنان کمبود نمک دارد. زيرا بدن انسان نمک آشپزخانه را به عنوان يک سم سلولي مي شناسد و قادر به متابوليز آن نيست و اندام‌هايي مثل کليه بايد تلاش بسياري براي متابوليز آن کنند. نمک يک نگهدارنده و طعم دهنده است. بدن، مولکول‌هاي کلريد سديم را احاطه مي کند تا بتواند آنها را يونيزه و خنثي کند. براي اين کار آب لازم است که اين آب از سلول‌هاي اطراف تامين مي شود و اين امر موجب خشک شدن آن سلول‌ها و جمع شدن آب در بخشي ديگر مي گردد. اسيديته بالا در مايعات بافت‌ها موجب بروز تورم مي شود. اين همان علتي است که پزشکان افراد را از خوردن نمک منع مي کنند.

این در حالی است که نمک خوراکی اصل و معدنی هیمالیا حاوی عناصر و مواد معدنی مورد نیاز و ضروری برای انسان است. جذب و متابولیسم نمک هیمالیا بر عکس نمک های متداول آشپزخانه برای بدن بسیار آسان  می باشد.

 حتی برای افرادی که مبتلا به فشار خون، مشکلات کلیوی، تیروئید و ... هستند. هنگامی که نمک هیمالیا با آب مخلوط می شود Sole حاصل می‌شود که سرچشمه حیات است و با آزاد کردن انرژی فوق العاده اش قادر است تا انرژی از دست رفته بدن، که علت اصلی بروز بیماری است، را دوباره به بدن بازگرداند و آن را تا مدت ۲۴ ساعت حفظ کند.

تحقیقات پزشکی و علمی متعدد نشان می دهد که ترکیب نمک هیمالیا و آب تغییرات مفید چشم گیری را در عملکرد سیستم تنفسی، گردش خون، اندام ها، بافت ها، سلول ها و اعصاب به وجود می آورد. به گزارش بیماران خوردن محلول بلور نمک اصل هیمالیا و آب، باعث بهبود کیفیت خواب، افزایش سطح تمرکز و فعالیت ذهنی، کاهش وزن، افزایش انرژی، ارتقای سطح خودآگاهی و رشد چشم گیر مو و ناخن ها می شود.

 

خواص سنگ نمک بر محیط

اجزا و تركيبات بسيار ريز معلق در هوا كه اغلب از طريق جريان هاي الكترومغناطيسي به وجود مي آيند، باعث كاهش كيفيت هوا مي شوند. هواي محيط اطراف پر از يون هاي منفي و مثبت است. هر روز بدون آنكه به اين بخش از زندگي اهميتي داده شود، سعي مي كنيم اطراف خود را بيشتر با وسايل و ابزار الكتريكي پر كنيم بنابراين شتاب ما در جهت دور نماندن از جريان زندگي مصنوعي مدرنيته، ما را از تمام چيزهاي خوب و بكر و البته مفيد، دور نگه مي دارد. هر چه بيشتر پيش مي رويم كمتر احساس آرامش مي كنيم ولي در اين ميان چه بسيارند افرادي كه با وجود روند متداول زندگي امروزي، سعي مي كنند تا حد ممكن از آثار منفي آلودگي هاي محيطي، خود را دور نگه دارند.ساده ترين و ارزان ترين راه براي مقابله با آثار منفي محيط، ورود جريان هواي تازه به منازل و محيط هاي بسته ديگر است ولي اين روش با وجود آلودگي هاي شديد هوا در شهرهاي بزرگ امكان پذير نيست.

اين مسأله، بسياري از محققان را بر آن داشته است كه از روش ديگري براي كاهش آلودگي هوا و افزايش كيفيت آن استفاده كنند و در نهايت استفاده از لامپ هاي سنگ نمك را به مردم توصيه مي كنند. اين لامپ ها از قرار گرفتن در داخل نمك معدني اي كه در طول ساليان دراز، سخت شده است، درست مي شوند. و مي توانند يون هاي خطرناك موجود در هوا را خنثي كنند و از اين طريق كيفيت هوا را بالا ببرند.

این لامپ را ویتامین هوا می نامند. یونیزاسیون طبیعی یک لامپ کریستالی با یون سازهای دیگر قابل مقایسه نیست. اگر این لامپ مقابل تلویزیون یا مانیتور قرار داده شود روی میدان الکترومغناطیسی این دستگاه ها و تاثیرات منفی آنها اثر می گذارد. همان طور که می دانید میدان های الکترومغناطیسی تاثیرات مخربی روی امواج مغزی کودکان به جای می گذارند. بدخوابی، مشکلات عصبی، کمبود توانایی لازم برای تمرکز، ضعف قوای جسمانی و فکری و بسیاری مسایل دیگر، از مضرات این امواج است. تجمع هر چه بیشتر رادیکال های آزاد ساطع شده از آنها در بدن، در اثر گذشت زمان منجر به بروز انواع سرطان ها می شود. لامپ سنگ نمک هیمالیا خاصیت درمانی فراوانی دارد. بسیاری از افراد ادعا می کنند که با این سنگ نمک ها، سرماخوردگی، مشکلات پوستی، اختلالات روانی، بیماری های تنفسی،  سردردها، میگرن ها و بسیاری از مشکلات دیگرشان برطرف شده است.

با گرم شدن داخل سنگ نمك با يك لامپ حبابي ۱۵ وات يا شمع، يون هاي منفي آزاد مي شود كه با يون هاي مثبت موجود در محيط مبارزه مي كنند. اين يون هاي مثبت توسط آلودگي هاي موجود در محيط به وجود مي آيند مثل گردوغبار، وسايل الكتريكي و ...

 

تاریخچه استفاده از سنگ نمک

- از گذشته دور تاكنون، مردم نمك را به عنوان يك داروي طبيعي مي شناسند. پزشكان يونان باستان، به بيماران مبتلا به مشكلات تنفسي پيشنهاد مي دادند كه بخار خارج شده از آب نمك را نفس بكشند.

- در نسخه هاي پزشكي رومي، ذكر شده است كه املاح نمك براي سلامت بسيار مفيدند.

- در جنگ جهاني دوم، پزشكان آلماني، براي درمان سربازان بيمار، از غارهايي كه حاوي نمك فراوان بودند، استفاده مي كردند و اين بيماران را به آنجا منتقل مي كردند.

- در سال ۱۹۹۹ در ليتواني، ۲۵۰ كودك و ۵۰۰ بزرگسال كه به مشكلات تنفسي دچار بودند، هر روز يك ساعت از سنگ نمك دريايي استفاده مي كردند و از هر ۱۰ نفر، ۹ نفر بهبود مي يافتند.


١١:٠٨ - شنبه ٧ آذر ١٣٩٤    /    شماره : ٢١٦٦٥    /    تعداد نمایش : ١٠٣٢خروج